جوان سازی و بازسازی پوست

جوان‎سازی و بازسازی پوست (Skin rejuvenation & resurfing) به کمک لیزر، به شیوه تراشیدن لایه لایه پوست صورت می گیرد که یک روش کاملاً تهاجمی است. به این دسته از لیزرهای پرتوان، لیزرهای تخریبی گفته می شود. انواع مختلفی از لیزرها وجود دارند که می توانند با جذب شدن و آزاد سازی انرژی حرارتی در آب سلولی و بین سلولی باعث تحریک کلاژن سازی، سفت شدن پوست و بهبود چروک ها شوند.

در این روش، لایه نازکی از سطح پوست توسط لیزر مورد هدف قرار گرفته و می سوزد. در طی فرآیند بهبود سوختگی، پوست تازه ایجاد شده و بافت آسیب دیده ترمیم می شود. به این ترتیب، با نفوذ اشعه لیزر در عمقی از پوست که در آنجا کلاژن سازی صورت می گیرد، روند ساخت و ساز کلاژن تحریک می شود که این عامل در سفت شدن و استحکام پوست به ویژه در افراد بالای 30 سال بسیار مؤثر است. همچنین، لایه برداری سطحی، به رفع چین و چروک و خطوط ریز روی پوست کمک به سزایی می کند.

با روی کار آمدن لیزرهای پالس کوتاه (از مرتبه نانو ثانیه)، مدت زمان تماس باریکه لیزر با پوست کاهش یافته و امکان کنترل دقیق عمق نفوذ اشعه لیزر به درون پوست به راحتی امکان پذیر است. به این ترتیب، لایه برداری سطحی به کمک لیزر به سهولت انجام شده و خطر سوختگی عمیق پوست وجود نخواهد داشت.

از جمله عوارض احتمالی این روش، ترشح و تورم پوست، قرمز شدن پوست صورت، اسکار و تغییرات رنگدانه ای است که ممکن است تا سه ماه ادامه یابد.

کروموفور

آب

طول موج‎های جذبی

مادون قرمز نزدیک و میانه (طول موج های 3 تا 10 میکرون)

لیزرهای کاربردی

  • لیزر اربیوم یاگ (Er:YAG) در طول موج 2940 نانومتر
  • لیزر پالسی دای (PDL, Pulse dye laser) در طول موج های 600-585 نانومتر
  • لیزر گاز کربنیک فرکشنال (fractional CO2 laser) در طول موج 10600 نانومتر

در بین لیزرهای مطرح شده، لیزر CO2 پوست را عمیق تر می تراشد و در کاهش چین و چروک مؤثرتر است اما، عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لکه ‎های تیره شایع تر است. لذا، برای کاهش عوارض ناخواسته، بهتر است از لیزرهای PDL استفاده شود. همچنین، برای تکمیل فرآیند درمان، می توان از لیزرهای کم توان یا لیزرهای غیر حرارتی (cold lasers) مانند لیزر هلیم – نئون یا لیزر دیودی و یا سیستم ‎های نوری IPL استفاده کرد.

اثرات لیزر جوان سازی

  • درمان ترک‌ های‌ پوستی
  • درمان زگیل‌ های‌ ویروسی
  • کاهش چین و چروک (skin wrinkles)
  • لایه برداری پوست (skin resurfacing)
  • از بین بردن فرورفتگی ها و جای زخم های ناشی از بعضی بیماری های پوستی از قبیل اِسکارهای آکنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.