درمان عیوب انکساری چشم (Refractive errors)

نقش اساسی چشم و ساختمان بسیار پیچیده آن دیدن است. برای خوب دیدن لازم است تمام قسمت های چشم از پلک ها گرفته تا شبکیه و عصب بینایی، سالم و با هماهنگی کار کنند. از جمله موارد لازم برای دیدن واضح و شفاف، سلامت ساختمانی قرنیه و لنز به عنوان سیستم های انکساری چشم هستند. منظور از انکسار در واقع مسیری است که شعاع های نوری از اشیای مختلف درمیدان بینایی ما تا تشکیل تصویر واضح بر روی شبکیه و از طریق عصب بینایی به مرکز بینایی (باصره) در مغز طی می کند و سبب دیدن می شود.

.


ساختار آناتومی چشم انسان

.

عوامل مؤثر در انکسار نور و نمره چشم شکل قرنیه، قدرت عدسی و اندازه چشم در مجموع مسئول واضح دیدن تصاویر و اشیاء بر روی شبکیه هستند و برای اینکه یک فرد بتواند به صورت واضح اشیاء را بدون استفاده از عینک ببیند، لازم است تمامی اجزای ذکر شده به طوری در تناسب با همدیگر باشند که موجب تشکیل تصویری واضح بر روی شبکیه شوند.

درغیر این صورت؛

  • اگر قدرت چشم بیش از حد باشد، تصویر در جلوی شبکیه تشکیل می شود که به آن نزدیک بینی یا میوپی می گویند. شماره های نزدیک بینی، شماره عینک هایی هستند که با علامت منفی شروع می شوند و اجسام از ورای آن ریزتر دیده می شوند.
  • اگر قدرت چشم کمتر از حد باشد، تصویر در عقب شبکیه تشکیل می شود که به آن دور بینی یا هایپروپی می گویند. شماره های دوربینی، شماره عینک هایی هستند که با علامت مثبت شروع می شوند و اجسام از ورای آن درشت تر دیده می شوند.
  • اگر قدرت انکساری چشم در سطح قرنیه در محورهای مختلف قرنیه با یکدیگر متفاوت باشد بیمار دچار آستیگماتیسم خواهد شد.

.


مقایسه چشم سالم و عیوب نزدیک بینی و دور بینی

.


مقایسه چشم سالم و آستیگماتیسم

.

برای رفع این عیوب روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

  • استفاده از عینک
  • لنزهای چشمی (مانند لنزهای تماسی و …)
  • روش های جراحی غیر لیزری
  • جراحی های لیزری

.

کلمات کلیدی

نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، لیزر، قرنیه، عدسی، شبکیه، عصب بینایی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.