لیزر موهای زائد

روش های متداول برای رفع موهای زائد (Hair removal) شامل شیوه های قدیمی مانند تیغ، کرم های موبر، موم، وکس، اپیلاتور و الکترولیز و منابع جدید نوری شامل IPL، Elight و SHR و سیستم های لیزری هستند.

روش های متداول حذف موهای زائد

ایده رفع موهای زائد توسط لیزر، نخستین بار در سال 1995 مطرح شد. در این روش، انرژی لیزر توسط پیگمان های تیره فولیکول های پوست و مو (ملانین) و یا هموگلوبین جذب می شود و موجب تخریب فولیکول های مو و ضایعات عروقی می گردد. با توجه به تیره تر بودن فولیکول های مو نسبت به فولیکول های پوست، هر چه رنگ پوست روشن تر و مو تیره تر و ضخیم تر باشد، اثر بخشی لیزر بهتر است و آسیب کمتری به بافت های مجاور وارد می شود. با تکرار این روش در چند جلسه، تخریب کامل فولیکول های مو توسط لیزر صورت می گیرد. فواصل لیزر درمانی ماهی یک بار است و به بیمار توصیه می شود تا در فواصل لیزر از کندن موها از ریشه پرهیز کند.

فرآیند حذف موهای زائد توسط لیزر

به این ترتیب، رشد حدود 80 % موهای زائد متوقف شده و 20 % بقیه به درمان تکمیلی دو یا سه بار در سال نیاز خواهند داشت. موهای زائد خود عاملی برای تحریک پوست در ترمیم، ساخت و سازهای روتین کلاژن و رنگدانه ها هستند لذا، توصیه می شود اجازه بدهیم که همیشه 20 % موها باقی بمانند.

موارد منع استفاده از لیزر در رفع موهای زائد

  • افرادی که رنگ پوست آنها خیلی تیره و سبزه است. در این موارد، احتمال سوختگی پوست، قرمزی، ایجاد تاول و دلمه و تغییرات پیگمانی پوست وجود دارد. به علاوه، درمان لیزری موهای زائد در این افراد می تواند سبب بروز هیپوپیگمانتاسیون شود و پوست اطراف فولیکول مو را کمرنگ تر کند. هر چند، در اکثر افراد این عارضه با گذشت زمان خود به خود رفع می شود.
  • افرادی که موهای کرکی و روشن دارد.
  • افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند.
  • افرادی که محدوده سنی آنها زیر 18 سال است.

توجه داشته باشید که به کارگیری روش های لیزری، رشد موهای زائد را تا چند سال به تعویق می اندازد اما، روش دائمی نیست. به علاوه، با توجه به سیستم بیولوژی متفاوت افراد، پاسخ درمانی بر اساس محل مورد درمان از شخصی به شخص دیگر بسیار متفاوت است.

کروموفور

رنگدانه های ملانین

طول موج های جذبی

لیزرهای پالسی و پیوسته در ناحیه مرئی و مادون قرمز نزدیک

لیزرهای کاربردی

  • لیزر الکساندرایت (Alexandrite) خط 755 نانومتر
  • لیزر ان.دی.یاگ (Nd:YAG) در طول موج 1064 نانومتر
  • لیزرهای دیودی (Diode) در طول موج های 800 تا 980 نانومتر

در بین این لیزرها، لیزر ان.دی.یاگ به دلیل بزرگ بودن تر طول موج، بیشتر در بافت نفوذ می کند و به ویژه برای پوست های تیره بسیار مناسب تر است. چون جذب آن روی سطح پوست کم است و پوست را نمی سوزاند.

مقایسه عمق نفوذ لیزرهای مختلف در پوست

امروزه، دستگاه هایی وارد بازار شده اند که می توانند به طور همزمان طول موج دو لیزر (dual beam) یا حتی سه لیزر را داشته باشند که طبیعتاً اثر بخشی بهتری دارند و برای تیپ های پوستی متفاوت، قابل استفاده هستند.

یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم در این لیزرها، وجود سیستم های خنک کننده قوی است تا میزان درد حین انجام لیزر را کاهش دهند و از ایجاد تورم و قرمزی پوست جلوگیری کنند.

توجه داشته باشید که لیزرها روی موهای زائد سفید رنگ اثری ندارند و بهترین روش برای از بین بردن آنها الکترولیز است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.